Nejcastejší dotazy

Jaké je to bydlet v pasivním domě?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože každý z nás vnímá okolní prostředí trochu jinak. Bydlení v pasivním domě si lze vyzkoušet na vlastní kůži například v prvním pasivním hotelu u nás. Hotel Beatrice najdete ve vinné vesničce Nachory nedaleko Hodonína.
Jaké jsou náklady na bydlení v pasivním domě?
Do celkových nákladů se fakt, že žijete v pasivním domě, promítá jen jako jeden z faktorů. Stejně významně se na ceně podílí také zvolený zdroj tepla, velikost domu atd.
K čemu je dobré nucené větrání s rekuperací?
Díky tomuto systému budete mít v domě stále čerstvý vzduch, aniž byste museli otevírat okna dokořán a pouštět ven teplo. Ztráta energie v tomto případě nepřesahuje 10 procent.
Je pravda, že se v pasivním nesmí větrat?
V pasivním domě je vždy lepší nechat větrání na rekuperaci. To ale neznamená, že v něm musíte žít jako ve vězení. Budete-li mít chuť, otevřete si okno. Jen mějte na paměti, že vpuštěním venkovního vzduchu narušíte systém ideální výměny tepla zajišťovaný rekuperací.
Nejsou ventilátory nuceného větrání příliš hlučné?
V případě správného navržení systému a vhodného umístění strojovny probíhá rekuperace zcela nehlučně.
Jak funguje tepelné čerpadlo?
Velmi zjednodušeně řečeno pracuje na stejném principu jako chladnička, jen obráceně. Zatímco chladnička chladí a odebrané teplo odvádí pryč, tepelné čerpadlo naopak teplo odebrané vodě, zemi nebo vzduchu přivádí do systému v domě.
Není v pasivním domě v zimě chladno a v létě naopak moc teplo?
Při správném navržení domu budete mít doma v zimě i v létě příjemné prostředí, aniž byste museli vydávat velké částky za topení či klimatizaci.
Může být pasivní dům vytápěn i klasickými radiátory?
V pasivním domě lze použít jakýkoliv systém vytápění.
Jaký systém vytápění je pro pasivní dům ideální?
Pasivní dům se dá vytápět stejně jako klasický, proto je jen na vás, pro jaký typ topení se rozhodnete. Každý člověk vnímá tepelnou pohodu trochu jinak. Kdo má rád sálavý zdroj tepla, sáhne po radiátorech. Jinému je příjemné teplo od nohou, proto si vybere podlahové topení.
Je pravda, že pasivní dům nesmí mít okna na sever?
Na toto nelze jednoznačně odpovědět, protože teprve výpočty při přípravě projektu určí nevhodnější orientaci pasivního domu.
Jaká okna jsou pro pasivní dům nejvhodnější?
Takřka každý výrobce oken již dnes nabízí svůj typ oken s profilem pro pasivní domy a nelze jednoznačně určit, který je nejlepší. My jsme se rozhodli pro profily firmy Rehau typu GENEO, jež patří ke světové špičce.
Mohu lepším zateplením přebudovat svůj dům na pasivní?
Dům musí splnit mnoho podmínek, aby si zasloužil přívlastek „pasivní“, a tepelný odpor konstrukcí je jen jednou z nich. Kromě toho je nutné vyřešit řízené větrání domu, jeho správnou orientaci atd. Své plány proto raději vždy konzultujte s projektantem a zvažte ekonomickou návratnost.
Je lepší dřevostavba nebo zděný pasivní dům?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý systém má své výhody i nevýhody, své příznivce i odpůrce. Tento web se zaměřuje na zděné pasivní domy ze zdiva HELUZ FAMILY 50 2in1, ale v žádném případě si netroufáme tvrdit, že se jedná o nejlepší a jedinou technologii pro stavbu pasivních domů.
Kolik stojí zhotovení projektu pasivního domu?
Cena projektu odpovídá sazebníku pro navrhování nabídkových cen projektových prací a inženýrských činností UNIKA. Doporučujeme dbát na to, abyste oslovili zkušeného projektanta.
Kolik zaplatím za stavbu pasivního domu?
Cena pasivního domu závisí na mnoha faktorech (orientace pozemku, dispozice domu apod.). Individuální přístup k projektu domu s sebou nese i individuální stanovení ceny.
Je možné postavit pasivní dům svépomocí?
Ano. Ale vzhledem k tomu, že u pasivního domu hraje stěžejní roli preciznost zpracování a důraz na detail, dobře zvažte své schopnosti, než se pustíte do stavby sami.
Mohu zažádat o dotaci na stavbu pasivního domu?
V současné době běží program „Nová zelená úsporám 2013“ (www.nzu2013.cz), kde můžete získat dotaci ve výši 400 až 550 tisíc korun.
Jaká je životnost pasivního domu?
Pasivní dům se v tomto ohledu nijak neliší od běžné budovy. Stejně jako u klasického domu záleží spíše na kvalitě stavby než na typu domu. Samozřejmě je nutná pravidelná údržba domu.