Nová zelená úsporám je konečně tady

5 Květen 2015
5 Květen 2015, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Zelená úsporám byl v minulosti název oblíbeného dotačního programu, a jelikož ne každý měl šanci v minulosti využít zajímavých peněz, pokračuje se dále. Program nese název Nová zelená úsporám a je určený pro rodinné i bytové domy, stejně jako pro novostavby v pasivním standardu. A termín, od kdy se mohou podávat první přihlášky, se nezadržitelně blíží. Ono zlomové datum totiž nastane 15.5. Vše samozřejmě bude uskutečňováno hlavně elektronicky, což celkovou žádost výrazně usnadní.

Na co je možné dotace získat

V rámci celého programu bude uvolněna částka 1,1 miliardy korun, a to na projekty s jasně danými pravidly. Proto je třeba shrnout si základní parametry rozdělování. Nově budou peníze dostupné těm, kteří plánují dílčí úpravy, které přinesou snížení energetické náročnosti budovy alespoň o 20 %. V některých případech je možné takové úspory docílit dílčími úkony jako například jen zateplení či výměna oken. Dotace bude také přidělena těm, co vymění elektrické vytápění za tepelné čerpadlo. Novinkou je také dotace pro rodinné domy, které mají plochu větší jak 350m2.

Parametry se liší i v rámci regionů

Zajímavou změnou oproti minulým rokům je určitě to, že některé kraje naší země budou zvýhodněny. Jedná se o dlouhodobě slabší a problémové lokality, a to kraj Moravskoslezský a Ústecký. Zde mohou žadatelé dostat až o 10 procent více, než v jiných lokalitách. Samozřejmostí, kterou ale můžeme očekávat všude, bude snížení administrativy, která bude spojena s dokládáním a papírováním. To povede i k tomu, že se výrazně zrychlí celý proces přiklepnutí dotace.

Žádost by měla být administrativně schválená do 3 týdnů od odeslání, dále je stejná lhůta i na kontrolu dodané dokumentace a na kontrolu energetického posudku. Dále pak 3 týdny na kontrolu doložené realizace. Poté je termín také stejný, a to třítýdenní na to, aby byla požadovaná částka zaslána na účet konkrétního žadatele.

Jak je to s doporučenými firmami

Velmi diskutované bylo v minulosti to, že jsme v rámci získání dotace museli použít pouze schválenou firmu a schválené výrobky a materiály. I v tomto Nová zelená úsporám přináší výraznou změnu. A to takovou, že se budeme moci obrátit na kohokoliv, stejně jako budeme moci realizovat úpravy s jakýmikoliv výrobky. Určité požadavky však zůstávají, a to požadavky na technické parametry v souladu s podmínkami 2015. Příkladem tak může být výrobek originální a neoriginální, který může nabídnout zcela stejné parametry a funkce, ale výrazně se liší v ceně. Nyní tedy budeme mít možnost dosáhnout i na ten levnější.

Dotace budou pokračovat i v následujících letech

Pokud vaše aktuální finanční nebo rodinná situace není taková, že by pro vás byla ideální doba na stavební úpravy, ačkoliv by si to vaše nemovitost zasloužila, rozhodně nemusíte zoufat. V souvislosti s dotacemi totiž vláda schválila programový dokument, ve kterém se mimo jiné uvádí, že Ministerstvo životního prostředí může a samozřejmě také bude vyhlašovat nový výzvy daného programu Nová zelená úsporám i v následujících letech. Konkrétně by to mělo být až do roku 2021. A tak máte dostatek času na to, přihlásit se k dotaci, kterou již využilo více než 74 000 žadatelů z celé naší země.

Přemýšlíte o podání žádosti, neváhejte nás kontaktovat.

Comments are closed.