Rekuperace vzduchu

16 Prosinec 2014
16 Prosinec 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

V souvislosti s pasivními domy se velmi často hovoří o takzvané rekuperaci vzduchu. A ačkoliv může být toto slovo pro mnohé zcela cizí a nic neříkající, dalo by se přeložit jako takzvané řízené odvětrávání, nebo také zpětné získávání tepla. A právě díky této možnosti se z pasivních domů stávají stavby, které jsou minimálně závislé na získávání tepla z okolních zdrojů. Ideálním příkladem může být využívání takzvaného odpadního tepla, které vzniká vlivem chodu některých přístrojů, nebo může vzniknout i v okolním prostředí. To tak zajistí příjemné klima v celém interiéru, a to s naprosto minimálními náklady.

Bez nutnosti větrání

Výhodou této možnosti je především to, že máme v interiéru stále kvalitní a čerstvý vzduch, a to bez nutnosti větrání. Samozřejmě ani to není zapovězeno, ale nutno počítat s tím, že jeho vlivem dochází k výrazným tepelným ztrátám, a tak i k účinnosti celého domu, který vlastně funguje jako samostatná jednotka, která dokáže vše regulovat tak, abychom se uvnitř stále cítili skvěle. Velkou výhodou tohoto procesu je třeba také to, že v takovém domě mohou žít bez obav alergici, jelikož jim otevřeným oknem neproudí do jejich pokoje nežádoucí alergeny.

Rekuperace je u pasivních domů prioritní

Dalo by se říci, že právě díky rekuperaci tepla jsou pasivní domy tím, čím jsou. Lze tak dosáhnout úspory energie až 90%, nebo si užívat příjemného vzduchu a to bez nepříjemného průvanu. Stejně je pozitivum procesu rekuperace také to, že vše probíhá automaticky, a to včetně případného odvodu vlhkosti, a to nejenom z rizikových místností, jako je koupelna či kuchyně. V neposlední řadě má dům se zavřenými okny i mnohem lepší izolační vlastnosti, a to nejenom tepelné, ale i zvukové. To vše jsou pozitiva, které se systémem řízeného větrání samozřejmě souvisí, a která si především majitelé pasivních domů nadmíru pochvalují.

Comments are closed.