Stavět s ohledem na ekologii a úsporu je v současné době hitem

6 Listopad 2014
6 Listopad 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Stačí sen projít po lokalitách se starší zástavbou a každému je hned jasné, že v minulosti se na různé standardy z hlediska úspory nebo izolace či ekologie hledělo minimálně. Zkrátka dům jako takový měl hlavně sloužit k bydlení a vzhledem k cenám energií ani nebylo třeba zvažovat podobná hlediska. První snaha o lepší zateplování však přišla zhruba před 15 lety, ale ten největší boom samozřejmě zažívá v posledních letech. A to nejenom v souvislosti s izolacemi stávajících staveb, ale i se zcela novými standardy novostaveb.

Vznikla i celá řada směrnic

Nejúspornějšími a samozřejmě také nejvíce ekologickými objekty jsou poté nízkoenergetické, nebo i pasivní domy. V souvislosti s tím vznikla řada standardů a limitů, přičemž všechny z nich upravuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU. Ta se týká nejenom objektů určených k bydlení, ale dané předpisy se týkají také veřejných městských budov, které by měly jít v mnoha ohledech samozřejmě příkladem.

Zcela jiné postupy při navrhování nových budov

V souvislosti s tímto trendem však budou mít členské státy také mnoho různých povinností, které se budou týkat hlavně navrhování nových budov. Do konce roku 2020 by tak měly být navrhovány budovy výhradně s nulovou spotřebou energie. Spolu s tím souvisí také nutnost snížení spotřeby konečné energie o 5–6 %. To by samozřejmě mělo vést nejenom k úspoře ropy, ale také ke snížení oxidu uhličitého v naší atmosféře.

Dané kroky jsou velmi diskutovaná témata

Samozřejmě daná nařízení se neobešly bez celé řady různých diskusí, které se tohoto tématu týkají. Hlavně potom s ohledem na použité materiály a technologie, které budou mít na celkovou energetickou nenáročnost a cenu ten největší vliv. Objevují se totiž i otázky toho, že kromě průmyslově vyráběných materiálů lze často používat i ty přírodní, a to volně a zdarma dostupné.

Comments are closed.