Výhody teplovodního podlahového vytápění

19 Září 2014
Kategorie: Technologie
19 Září 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

V souvislosti s pasivními domy se velmi často hovoří také o tématech jejich vytápění. V principu je jedno, zda se bude vytápět běžnými radiátory, nebo podlahovým vytápěním. Nutno však dodat, že podlahové vytápění má oproti běžnému radiátorovému hned několik výhod a to nejenom v oblasti rozložení tepla, ale také v oblasti úspor.

Příjemnější a rovnoměrnější teplo

V případě běžných radiátorů a to ať už je rozložíme jakkoliv, bohužel nikdy nezískáme tak rovnoměrné rozložení teplého vzduchu, jako právě u teplovodního podlahového vytápění. Teplo totiž sálá rovnoměrně od země až ke stropu. Navíc se jedná o takzvané teplo sálavé, které je z hlediska pocitů mnohem příjemnější. A ačkoliv mohou mnozí namítat, že u samotné podlahy je tepleji, moderní systémy rozhodně v tento prospěch nehovoří a jak u nohou, tak v oblasti hlavy, jsou teploty téměř shodné.

Velké úspory

Jelikož s teplovodním podlahovým vytápěním hovoříme v souvislosti s pasivními domy, rozhodně nesmíme zapomenout ani na důležitou úsporu energie a tedy i finančních prostředků. Pro porovnání, vodu do běžných radiátorů je nutné ohřívat na teplotu i 70 stupňů Celsia. Podlahovému vytápění však často stačí poloviční hodnota, někdy i méně a přesto může být v místnosti naprosto shodná teplota. A to i v období velmi chladných dnů, kdy tato teplota na vyhřátí pohodlně dostačuje.

I estetika hraje roli

Samozřejmě s běžnými radiátory může souviset také to, že zaberou poměrně dost místa a navíc musíme při vybavování místnosti nábytkem myslet na to, aby právě ten nebyl před daným topným tělesem. V případě podlahového vytápění však náš interiér ničím nehyzdíme a můžeme rozestavět nábytek plně dle našich představ a požadavků. Navíc není výhradně nutné používat toto vytápění pouze v interiéru, ale rozhodně ho lze realizovat například i v zimních zahradách, prosklených terasách, nebo v garážích.

Našim klientům při stavbě rodinného domu vždy doporučujeme teplovodní podlahové vytápění nejlépe v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Comments are closed.