Spotřeba tepla běžných objektů v porovnání s pasivními domy

1 Červenec 2014
1 Červenec 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Samozřejmě s příchodem pasivních domů došlo k úpravě specifikací a hlavně toho, jaký dům se může tímto označením pyšnit. Byla tak stanovena jasná hranice a to 15 kilowatthodin, které mohou být maximálně spotřebovány na jeden metr čtverečný za rok. Každý dům, který se pod touto hranicí nachází, je pasivní a splňuje tak přísné normy z hlediska izolace i efektivnímu systému vytápění. Tomu napomáhají nejenom úsporná tepelná čerpadla, ale i systémy rekuperace vzduchu.

Obrovské rozdíly mezi běžnými domy

Samozřejmě ne každému tato limitní hodnota může něco říkat a tak je vhodné udělat menší porovnání s běžnými domy, které se nejenom na našem území nacházejí. Ty nejhorší z hlediska izolačních vlastností a vytápění jako takového jsou rodinné domy, které byly postaveny v letech 1970 – 1980. Nejenom, že jsou špatně zatepleny, ale často dochází k přetápění a to navíc ne příliš ekologickými způsoby.  Takové domy mají roční spotřebu tepla více než 200 kilowatthodin na metr čtverečný.

Rozhodně je dobré tyto nejstarší domy porovnat s aktuálními novostavbami, které již mají lepší izolace, modernější systémy vytápění a konstrukci, která odpovídá řadě norem. Díky tomu dosahují zhruba poloviční spotřeby. Tedy abychom byli konkrétní, je tato hodnota okolo 80 – 140 kilowatthodin.

Nízkoenergetické domy jsou na tom lépe

Samozřejmě v souvislosti se snižováním energií se začali objevovat také nízkoenergetické rodinné i bytové domy, které již mají velmi blízko k těm pasivním. A to jak z hlediska konstrukce a izolace, tak z hlediska moderních systémů. Ty dosahují roční tepelné spotřeby pod 50 kilowatthodin na čtverečný metr. Hned za nimi jsou již zmíněné pasivní domy, ale těmi výčet objektů nekončí. Špičkou jsou takzvané nulové domy, které jsou svou konstrukcí stejné jako domy pasivní, ale využívají řadu technologií, jako solárních panelů, kdy v principu dochází k přebytku tepla. Tyto domy mají spotřebu menší než 5 kilowatthodin.

Přemýšlíte o moderním domě? Navštivte stránky naší společnosti stavimesny.cz, kde si můžete vybrat z projektů, které jsou již zpracovány, nebo si můžete zvolit zcela individuální výstavbu rodinného domu na klíč podle vašich snů.

Comments are closed.