Výhody tepelného čerpadla

5 Květen 2014
5 Květen 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Součástí pasivních domů je samozřejmě i kvalitní systém vytápění, který je realizován za pomoci tepelného čerpadla. Konkrétně jsou svojí kvalitou známé především čerpadla od společnosti IVT, která jsou špičkou na našem trhu. Výhody jsou samozřejmě jasné. V první řadě je to maximální úspora nákladů na vytápění, jelikož čerpadlo využívá energie z obnovitelných přírodních zdrojů.

Vysoká finanční návratnost

A právě s úsporou nákladů souvisí také samotný levný provoz a velmi rychlá návratnost oproti dalším možnostem, jako je topení plynem, elektrickým kotlem, nebo pevnými palivy. To vše jsou totiž suroviny, které je nutné zaplatit. U tepelných čerpadel je však třeba pouze elektřina a to k jeho samotnému chodu. Často je návratnost tepelných čerpadel počítána od tří do osmi let. Samozřejmě v závislosti na dané stavbě.

Žádné znečišťování

Samotný provoz čerpadla je tak i velmi ekologický. Energii si totiž bere jak z okolního vzduchu, tak například i z vody. Tu dále předává do topného systému a jediné co k tomu potřebuje je minimum elektrické energie pro chod. Nevznikají tak žádné zplodiny jako vlivem spalování například uhlí, či podobné ekologické škody, které s topením pevnými palivy často souvisí.

Další výhody

Tepelná čerpadla dokážou pracovat i v chladných teplotách a přitom vytápět. V létě má řada typů i opačnou funkci, kdy naopak dokážou příjemným způsobem chladit. Z hlediska svých vlastností jsou tak ideální právě do pasivních domů, kde se hledí na celkovou spotřebu a maximální využitelnosti jakékoliv energie. A jelikož většina energie je získávána bezplatně, plně to vyhovuje daným požadavkům na nízkoenergetické a pasivní domy.

Comments are closed.