Proč spolupracovat s architektem

7 Březen 2014
7 Březen 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Při realizaci každého pasivního domu je samozřejmě nutné zachovat určité standardy, které se vážou právě k energetické nenáročnosti daných domů. Konkrétně to jsou jak použité materiály, kdy jedním z ideálních může být ucelený cihelný systém od společnosti Heluz, tak i kvalitní okenní systém od firmy Rehau, či tepelná čerpadla od výrobce IVT. To vše jsou prvky, které napomáhají tomu, aby dům splňoval všechny požadavky. Aby však nevypadal jako obyčejná nevzhledná krabice, je ideální, z našeho pohledu až nutností, přizvat si na pomoc architekta, se kterým budete dále spolupracovat.

Architekt zohlední požadavky klientů, i samotné stavby

Zvolený architekt tak bývá považován za jednu z nejdůležitějších osob, jelikož je to právě on, který zohlední požadavky vaše, tedy klientů, a zároveň požadavky na materiály, celkovou koncepci a izolaci domu. A to vše by mělo odpovídat jak vám, tak i stavební firmě, která moderní domy realizuje. Rozhodně totiž při stavbě pasivních domů nelze spoléhat na různé domněnky nebo odhady. Zkrátka a jednoduše, jenom těžko navrhne člověk bez zkušeností funkční a designově zajímavý pasivní dům. Odborník by to však měl zvládnout bez problému.

Snížení energetické náročnosti již při návrhu

Samozřejmě vše by mělo začínat samotným návrhem. A daný architekt by měl velmi dobře znát materiály, ale i další aspekty, které pomohou k tomu, aby stavěný dům vyhovoval všem pasivním standardům. Již v návrhu tak bude zohledněna ideální orientace na světovou stranu, nebo i celková velikost domu, či s tím související tvar, jak bude vypadat a zapadat do okolí. Stejně tak ale architekt již navrhne vhodné možnosti izolace, a také systémy vytápění a samozřejmě ohřívání vody. To vše s ohledem na to, aby se dům zkrátka do požadovaných 15 kilowatthodin na metr čtverečný za rok vešel.  Bez kvalitního projektu zkrátka nelze kvalitní dům zrealizovat.

Comments are closed.