Výběr vhodného pozemku pro pasivní dům

19 Únor 2014
19 Únor 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Pasivní dům může být jistě cestou, jak získat dokonalé bydlení, které nám především výrazným způsobem ušetří naše náklady. Samozřejmě s takovým domem nesouvisí pouze návrh a stavba samotná – a to ať už je ze dřeva, nebo ze stále oblíbenějších cihel, ale souvisí s ní také to, kde vlastně stavba stojí, tedy na jakém pozemku.

Pozemek vybírejte důkladně

Samozřejmě stejně jako u běžného domu, tak i u toho pasivního je při výběru pozemku nutné dbát na základní priority. V tomto ohledu bychom tedy měli zjistit, zda se pod naším pozemkem nenachází žádné zařízení, nebo různé rozvody, a zda bude možné jeho napojení na potřebné inženýrské sítě. To vše by měl sdělit územní a regulační plán, dostupný na stavebních úřadech jednotlivých měst.

Specifikace pro pasivní dům

Aby ale pasivní dům mohl splňovat všechny požadavky, je nutná i jeho vhodná orientace z pohledu světových stran. Stejně tak může mít vliv i samotné okolí, nebo samotný svah, kde se pozemek nachází.

Dalším hlediskem může být nadmořská výška, jelikož s ní souvisí i okolní teplota. Při každých 200 metrech klesne teplota o 1 – 1,5 stupně Celsia, na což bychom měli taktéž brát ohled. Neméně důležité jsou často se vyskytující mlhy, které samozřejmě negativně přispívají k tomu, že získáme ze slunečního záření mnohem méně.

Jaká mohou být pozitiva?

Většina zmíněných informací nás může varovat před různými problémy. Na druhou stranu při výběru pozemku pro pasivní dům lze najít i pozitiva. Například blízké vodní plochy dokážou zmírnit velké výkyvy teplot a hustší zástavba zase přispívá k většímu teplu v okolí našeho pozemku. Stejně tak ku prospěchu nemusí být pouze zástavba, ale například také zalesnění, které k stabilizaci teplot výrazně přispívá.

Pokud právě vybíráte pozemek pro výstavbu pasivního domu, nespoléhejte na řeči realitních makléřů. Doporučujeme vhodnost pozemku projednat s odborníkem.

Comments are closed.