Víte co charakterizuje pasivní dům?

7 Únor 2014
7 Únor 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Pasivní domy jsou určitě hitem posledních několika let. V tomto ohledu si získávají stále více a více příznivců. Pokud i vy uvažujete o stavbě vlastního pasivního domu, je dobré vědět, čím se vlastně takový pasivní dům charakterizuje.

Je dbáno především na úspory

Hlavní prioritou všech pasivních domů je především úspora energií, a to nejenom těch, které jsou vynakládány na nutné vytápění. Dokonce jsou dané podmínky spotřeby přesně definovány. Abychom tedy byli konkrétní, aby se dům mohl nazývat jako pasivní, musí být jeho roční spotřeba na jeden metr čtverečný maximálně 15 kilowatthodin. To samozřejmě přináší značné finanční úspory po celou dobu provozu takového domu.

Vše závisí na koncepci stavby

Aby mohl být daný dům skutečně pasivní, je dáno již jeho stavbou, tedy použitými materiály a celkovou kvalitou provedení. Vzhled takového domu lze v mnoha případech přizpůsobit vašim požadavkům a potřebám. To je samozřejmě starost samotných architektů, se kterými je vhodné pracovat. Ti totiž dokážou efektivně zpracovat jak vaše požadavky, tak i požadavky pasivního domu.

Mnoho dalších výhod

Samozřejmě s pasivními domy nemusí nutně souviset pouze úspora energie, a tedy jejich energetická nenáročnost. Velmi často s nimi souvisí i vysoký komfort života, ale i kvalitní vzduch uvnitř domu. Toho je dosaženo jedinečným vzduchovým systémem (rekuperací), kdy se netvoří průvan, ale uvnitř domu je přitom vzduch stále čerstvý. Tím se samozřejmě zamezuje i různým plísním a jiným negativním jevům, které mohou běžné domy postihovat.

A pokud máte pochyby o ceně takové stavby, rozhodně není o mnoho finančně náročnější, než běžný dům. A jakmile zohledníte i ušetřené náklady, rázem zjistíte, že právě pasivní doby jsou cestou k tomu, jak co nejvýhodněji do vlastního bydlení investovat.

Comments are closed.