Důležité body pro moderní pasivní, či nízkoenergetický dům

22 Leden 2014
22 Leden 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Na sever nebo na jih?

Aby moderní dům fungoval, jak má, musí splňovat několik přísných kritérií. Proto je vhodné přizvat k přípravě projektu tým specialistů.

Především musí mít stavba kompaktní tvar – nejlepší je krychle nebo kvádr s co nejmenším poměrem plochy vzhledem k objemu, tedy bez zbytečných výklenků a výstupků. Tím se současně vyhnete vzniku tzv. tepelných mostů, což jsou místa (roh, ukončení zdi, spára apod.), kudy z domu uniká teplo.

Podstatné je rovněž promyšlené umístění na pozemku a orientace domu ke světovým stranám. Ideální je, když se vám podaří otevřít budovu směrem do zahrady s jižní orientací. Kvůli získávání tepla naplánujte na jižní stranu co nejvíce prosklených ploch, naopak na severní straně je prostor pro komoru, spíž, technickou místnost či garáž.

Dbejte rovněž na kvalitní zpracování oken, dveří a maximální tepelnou izolaci obvodového pláště.

Tento most je uzavřen

Pro moderní dům neexistuje ideální ani jediný možný konstrukční systém. Podstatné je, aby obvodová stěna dobře izolovala, přičemž izolovat je třeba nejen obvodové zdi, ale také vnitřní konstrukce mezi vytápěným a nevytápěným prostorem.

Použijete-li materiály s vynikajícími izolačními a akumulačními vlastnostmi, teplo může utíkat z domu už jen tepelnými vazbami a mosty, tedy místy, kde se stýká více konstrukcí nebo kde je konstrukce či izolace oslabena. Vzhledem k tomu, že tyto ztráty mohou dosahovat až několika desítek procent, vyplatí se dbát na správně řešení konstrukčních detailů a dohlédnout pak na jejich provedení na stavbě.

Slunce za okny vítáno

Moderní domy mívají hodně oken, případně prosklených dveří, což není rozmar architekta, nýbrž racionální opatření umožňující zachytit maximální množství tepla ze slunečních paprsků. Ovšem není sklo jako sklo. Naštěstí výběr na trhu je slušný a k mání jsou dnes už i okna s dvojskly či trojskly. Některé systémy nahrazují prostřední tabuli fólií, která propouští denní světlo a současně odráží tepelné a UV záření zpět ke zdroji. To znamená, že v létě, kdy nechcete mít v místnosti horko, odráží fólie teplo ven, a naopak v zimě ho odráží směrem dovnitř, aby zůstalo v domě. Kromě toho může být vnitřní sklo pokryto polopropustnou selektivní vrstvou, která zabraňuje úniku tepla a vrací ho zpět do místnosti.

Neméně důležitý je kvalitní profil, ze kterého je okno vyrobeno. Zde se dá jako příklad jednoznačně uvést profil firmy Rehau s názvem GENEO. Tato okna jsou pro nízkoenergetické a pasivní domy ideální a jejich dokonalé izolační vlastnosti jistě ospravedlní vyšší pořizovací cenu.

Utěsněte, ale také větrejte

Dosud byla řeč o tom, jak dosáhnout maximálního utěsnění domu, aby si zasloužil přívlastek nízkoenergetický, či pasivní. Ale izolaci je třeba stejně pečlivě vyvážit propustností, protože při nedostatečné výměně vzduchu hrozí uvnitř vlhkost, plísně a množení mikroorganismů.

Zde je opět dobré zamyslet se nad vhodností materiálu nosné konstrukce.  Pálené materiály bez zateplení sice nedovedou nahradit pravidelné větrání, ale přece jenom vytváří lepší pocit vnitřního prostředí, než domy založené na zcela uzavřené difůzní konstrukci. Pokud se zvolí na pálené zdivo kvalitní vnitřní omítka, dostanete v domě příjemné a zdravé prostředí s příjemným vyrovnáváním vlhkosti.  Příkladem takto kvalitního zdiva může být cihla od společnosti Heluz Family 50, která splňuje požadavky na nízkoenergetické domy (U=0,14) a při využití její modifikaci Family 50 2in1 je vhodná i pro pasivní domy.

Tři prstíčky ohřát nestačí…

Co se týče vytápění domu, v žádném případě neuděláte chybu, když si pořídíte tepelné čerpadlo. Na začátku sice budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale finanční návratnost je velmi příznivá. Tepelné čerpadlo, jež je vhodné i pro ohřev vody, považují odborníci za vůbec nejperspektivnější zdroj energie, nejen mezi těmi alternativními. Pracuje totiž s minimální spotřebou vstupní energie, kdy okolnímu prostředí (vodě, vzduchu nebo zemi) vezme teplo, převede ho na vyšší teplotní hladinu a pošle do radiátorů nebo do vodovodních trubek ve vašem domě.

 

Comments are closed.