Chcete bio domov? Postavte si pasivní dům

9 Leden 2014
9 Leden 2014, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Jaké to je bydlet v pasivním domě? Asi jako když si za krásného letního počasí užíváte pobytu v přírodě. Žádné nevětrané kouty, zato stále čerstvý vzduch. Dostatek světla, příjemné teplo a vlhkost vzduchu tak akorát. Pasivní dům chrání zdraví svých obyvatel a přitom jim poskytuje dostatek pohodlí a komfortu. 

Vstoupíte-li do pasivního domu, určitě vás nezaskočí žádný pocit mimořádnosti. Vlastně si ničeho konkrétního nevšimnete, jen se budete cítit dobře. Zcela přirozeně a samozřejmě. A tak je to také v pořádku, jinak by to byla křeč. Vždyť kdo dokáže zachytit pouhými smysly například to, že stavební materiály použité v pasivním domě zásadně neobsahují nebezpečný formaldehyd, jehož uvolňování způsobuje zdravotní problémy?

Zhluboka dýchat

Především se nebudete bát zhluboka nadechnout. Lapání po poslední molekule kyslíku ani pachy jakéhokoliv druhu nehrozí, protože do interiéru stále proudí čerstvý vzduch. Je to zásluhou tzv. řízeného větrání, jež dokáže během krátké chvíle vyměnit veškerý vzduch v domě. Srovnatelného účinku byste nedosáhli, ani kdybyste naráz otevřeli všechna okna v domě dokořán. Aby nedocházelo ke zbytečnému úniku tepla, je řízené větrání spojeno s tzv. rekuperací, tedy využitím odpadního tepla pro ohřev chladného, čerstvého vzduchu zvenčí.

Tento způsob výměny vzduchu navíc ocení alergici, protože dokáže odfiltrovat ze vzduchu pouštěného dovnitř prachové částice, pyl a zčásti dokonce i venkovní pachy.

A co je na řízeném větrání vůbec nejpodstatnější, umí zabránit vzniku plísní v domě. Plísně jsou zásadní téma a na to, jak jim předejít, byste měli myslet od samého začátku. Je důležité dobře zvolit skladbu obvodových konstrukcí domu tak, aby uměli propouštět vlhkost.

Teplo tak akorát

To, jak se v prostoru cítíte, do značné míry ovlivňuje také příjemná teplota v domě. Pasivní dům je vytápěn tepelným čerpadlem v kombinaci s podlahovým vytápěním, které na rozdíl od teplovzdušného topení umí zařídit, že povrchy v domě nejsou při dotyku nepříjemně chladné.

Na udržení vyhovující teploty v domě se podílí také kvalitní izolace domu a použité stavební materiály, schopné zadržet teplo. Možná vás teď napadá, jestli naopak nebudete v pasivním domě v létě trpět horkem? Máte pravdu, že kvůli solárním ziskům v zimě jsou součástí každého správného pasivního domu velké prosklené plochy. Ty však lze v teplých obdobích roku snadno zastínit roletami, předokenními žaluziemi, eventuelně dřevěnými okenicemi. A pokud byste měli pocit, že ani to nestačí, případně si potrpíte na přesně danou teplotu, můžete si pořídit řízené chlazení domu v podlaze.

Na návštěvě, nebo doma?

Pokud vede nedaleko vašeho domu rušná silnice nebo máte souseda, který miluje řezání dřeva na cirkulárce, vaše nervy jistě ocení použití izolačních prvků v domě, jež dokážou odfiltrovat do značné míry rušivé zvuky zvenčí. Vy pak budete moci nerušeně odpočívat nebo se věnovat svým záležitostem.

Jak už bylo řečeno v úvodu, pasivní dům skýtá ideální podmínky k životu, dostatek kyslíku k dýchání, teplo, světlo, klid. Asi málokdo se chce cítit doma jako v hotelu nebo na návštěvě. Říká se, že „co je doma, to se počítá“, a u pasivního domu je to kromě úspor, pohodlí a soukromí hlavně zdraví. Jak zásadní argument pro volbu vašeho bydlení to je, už musíte zvážit sami.

Comments are closed.