Vezměte to od podlahy

17 Září 2013
17 Září 2013, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Možná je také máte doma. Klasické radiátory nejsou zrovna ozdoba bytu, navíc pod okny překážejí, obtížně se snášejí se záclonami a není těžké se o ně zranit. Podlahové topení je lepší, ale je prý drahé. Nebo není? A proč vůbec uvažovat o jeho pořízení?

Nedá se říci, že podlahové topení je dražší než vytápění otopnými tělesy, protože většinu nákladů spolknou stavební práce, tepelná izolace a konstrukce podlah, nicméně v dlouhodobém výhledu je to rozumná investice přinášející úspory. A co je důležité, budete se doma cítit mnohem příjemněji, protože v místnosti vytápěné podlahou je teplo rozprostřeno takřka ideálním způsobem.

Tento komfort je daný odlišným způsobem šíření tepla. U klasického topení proudí teplý vzduch od zdroje směrem vzhůru až ke stropu a potom ochlazený klesá k podlaze. Při cestě prostorem víří vzduch a s ním bohužel i prach v místnosti. Naopak u podlahového vytápění teplý vzduch rovnoměrně sálá od plochy podlahy směrem ke stropu a při stoupání vzhůru se zvolna ochlazuje. Zejména alergici ocení, že prach v tomto případě zůstává ležet tam, kde je. Díky rovnoměrnému rozložení teploty v celém prostoru navíc není nutné přetápět jen proto, aby vás nezábly nohy.

A výše zmíněná finanční úspora? Podlahové topení pracuje s nižším teplotním spádem než topná tělesa (teplotní spád je rozdíl mezi teplotou vody vstupující do otopné soustavy a proudící ven), čímž šetří energii.

Rozhodnete-li se pro podlahové vytápění, máte na výběr mezi elektrickým a teplovodním. Obě varianty mají sice svá pro i proti, ale z dlouhodobého hlediska a z pohledu využití je výhodnější teplovodní.

Dražší provoz, zato univerzální použití

U elektrického vytápění je výhodné, že ho můžete instalovat prakticky kamkoliv, bez ohledu na typ místnosti a podklad. Stačí natáhnout do podlahy topné kabely, rohože nebo fólie a vybrat jeden ze tří způsobů provedení (akumulační, smíšený nebo přímotopný). O tom, který je pro vás nejvhodnější, rozhoduje typ podlahové krytiny a to, zda je použita vrstva betonu, případně o jaké tloušťce.

Nejbolavější nevýhodou elektrického vytápění je, jak už vás asi napadlo, současná vysoká cena elektrické energie. Systém vytápění sice odebírá elektrickou energii ve zlevněném tarifu, který platí větší část dne, nikoliv však celých dvacet čtyři hodin denně, takže výdaj za energii v řádech desítek tisíc korun ročně bude tvořit nezanedbatelnou položkou rodinného rozpočtu. Také je třeba počítat s tím, že při přepínání systému v rámci dálkového ovládání elektrické sítě se může stát, že určitou část dne nebude topení fungovat.

Druhá nevýhoda se týká citlivých jedinců, kteří mohou negativně reagovat na výskyt bludných elektrických proudů, vířivých proudů a magnetických polí.

Topení, které vás zchladí

Teplovodní podlahové vytápění se obvykle instaluje pod podlahu o větší tloušťce, protože ta posiluje akumulační schopnost. Tento systém se sice delší dobu zahřívá, ale podlaha pak  déle drží teplo a vytápí dům s větší setrvačností.

Obrovskou výhodou je možnost napojit tento typ topení na jakýkoliv zdroj tepla, to znamená klasický plynový kotel, kondenzační kotel, krb s výměníkem a akumulací a podobně, a přitom není problém ho případně v budoucnu vyměnit za jiný. Jak už ale bylo řečeno, teplotní spád je u teplovodního podlahového vytápění ve srovnání s běžným topením nižší, a proto je třeba zajistit patřičnou regulaci. Systém je výhodné kombinovat s nízkopotenciálními zdroji tepla (např. tepelné čerpadlo, solární systém apod.), což vám rovněž ušetří spoustu peněz na vytápění.

Příjemné je, že teplovodní podlahové vytápění lze využít dokonce i k ochlazení místnosti. Výsledek sice nikdy nebude takový, jako byste zapnuli klimatizaci, ale když je venku vedro, i teplota o čtyři stupně nižší je osvěžující, tak proč si ji nedopřát?

A co teplá voda?

Počáteční náklady na pořízení elektrického topení jsou sice nižší, ale provoz je pak výrazně dražší. Navíc k němu musíte přičíst technologii na ohřev teplé užitkové vody, protože použijete-li elektrický ohřívač, vaše výdaje ještě narostou. Naproti tomu zdroj tepla pro teplovodní vytápění dokáže stejně dobře ohřát užitkovou vodu, jako i připravit vodu na topení. Navíc k němu můžete přidat ještě další zdroj, například solární panely pro udržování teploty teplé užitkové vody v místě spotřeby, což vám ušetří další peněz na provoz.

Je důležité si uvědomit, že pořízení domu je dlouhodobá investice na desítky let a vyplatí se tedy přemýšlet i o provozních nákladech do budoucna. Proto je výhodné kombinovat podlahové topení s kvalitním, provozně výhodným zdrojem tepla, jakým je například tepelné čerpadlo.

Comments are closed.