Tepelná čerpadla pro pasivní domy

26 Srpen 2013
Kategorie: Technologie
26 Srpen 2013, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

Pasivní dům nepotřebuje vytápění, tak proč by měl mít tepelné čerpadlo? I do pasivního domu je potřebné dodávat v zimě určité množství tepla i když výrazně méně než do jiných typů domů. U větších pasivních budov může jít až o desítky kilowatt, jako například v pasivní administrativní budově Nadace partnerství v Brně, kde se o dodávku tepla starají tepelná čerpadla o výkonu 68 kW. Tepelné čerpadlo se v pasivním domě stará také o ohřev teplé vody a to s nižšími provozními náklady než v případě použití slunečních kolektorů.

Často je nutné u pasivních a nízkoenergetických domů v letním období chladit, aby nedocházelo k přehřívání vnitřních prostor a s tím může tepelné čerpadlo také velmi efektivně pomoci.

Nezanedbatelná je také úspora při platbách za elektřinu, protože dům vybavený tepelným čerpadlem získá výhodnější sazbu elektřiny i pro ostatní spotřebiče v domě. To je zvláště zajímavé u domů využívajících řízené větrání, které díky němu mají zvýšenou spotřebu elektrické energie pro pohon ventilátorů větracího systému.

Pro pasivní a nízkoenergetické rodinné domy s nízkými tepelnými ztrátami jsou určena speciální tepelná čerpadla s menším výkonem než pro běžné domy.

Země/voda – Tepelné čerpadlo IVT Premiumline EQ o výkonu 4,5 kW, pro vytápění a ohřev teplé vody. Tepelné čerpadlo využívá plošný kolektor 250 m² nebo vrt 90m.

Vzduch/voda – Tepelné čerpadlo IVT AIR Split o výkonu 3 až 6,5 kW, pro vytápění, ohřev teplé vody a chlazení.

Vzduch/vzduch – Tepelné čerpadlo IVT NORDIC Inverter o výkonu 0,9 až 6,5 kW, pro vytápění, chlazení, odvlhčování a čistění vzduchu od škodlivin.

Comments are closed.