Pasivní dům? Nebojte se, máte na to!

26 Srpen 2013
Kategorie: Technologie
26 Srpen 2013, Komentáře: Komentáře nejsou povoleny

„To není jen o tom mít peníze na stavbu baráku, musíš pak taky platit složenky. A víš, kolik dnes stojí energie, ne?“ odrazují vás rádoby zkušenější známí od splnění snu pořídit si vlastní dům. Evidentně netuší, že pasivní dům umí ušetřit až devadesát procent spotřeby tepla na vytápění. A že za něj nezaplatíte víc, než kolik by vás stála běžná novostavba. 

Kdo by zbytečně vyhazoval peníze, když nemusí, že? Vybrat si můžete dokonce z několika variant energeticky úsporných domů. Jsou si svým charakterem podobné, nicméně platí, že čím vyšší je standard domu, tím narůstají také nároky na kvalitu projektu a preciznost provedení.

V současné době je u nás zřejmě tou nejběžnější možností nízkoenergetický dům, který v porovnání s tradiční stavbou spotřebovává jen o polovinu tepla pro vytápění. Jde o „nejměkčí variantu“ energeticky úsporného domu, kdy podle normy nesmí roční spotřeba tepla přesáhnout 50 kWh/m2.

Mezistupeň mezi nízkoenergetickým a pasivním domem představuje dům s velmi nízkou spotřebou tepla na vytápění, což je kategorie, kterou s sebou v podstatě přinesl program Ministerstva životního prostředí „Nová zelená úsporám 2013“ (www.nzu2013.cz). Tento typ domu sice po technologické stránce splňuje zásady pasivního nastavení (systém větrání s rekuperací tepla, použití kvalitních izolačních materiálů atd.), ale svojí orientací na pozemku nebo kompaktním tvarem nemůže dosáhnout nižší spotřeby tepla. Směrnice mu povoluje maximální spotřebu tepla do 20 kWh/m2.

Další, přísnější variantou je výše zmíněný pasivní dům, který má dobře našlápnuto stát se do budoucna běžným evropským standardem. Směrnice mu povoluje maximální spotřebu tepla do 15 kWh/m2.

A konečně, poslední a pro většinu zájemců více či méně obtížně dosažitelnou metou je nulový dům s roční spotřebou do 5 kWh/m2.

Vzhledem k výše zmíněným nárokům na kvalitu je klíčové oslovit šikovného a zkušeného projektanta, který nejprve dokáže posoudit vhodnost vašeho pozemku pro tu kterou kategorii domu, eventuelně vám pomůže s jeho výběrem, a pak také dodrží základní principy, aby dům ve výsledku fungoval, jak má, a naplnil vaše očekávání. Jde o:

1. umístění a orientaci domu na pozemku

2. optimalizaci povrchu pláště budovy k jejímu objemu (tzv. parametr A/V)

3. principy řešení dispozice domu

4. obvodový plášť

5. konstrukci střechy

6. výplně otvorů

7. vyloučení, případně omezení tepelných mostů

8. relativní vzduchotěsnost stavebních konstrukcí a prvků, obalujících vnitřní prostředí budovy (tzv. obálka stavby)

9. energetické a vodní hospodářství

10. kontrolu realizace stavby

Ať už si vyberete kterýkoliv typ energeticky úsporného domu, nejdůležitější je, abyste se v něm cítili dobře, poskytl vám bezpečné zázemí a stal se tak vaším opravdovým domovem.

Comments are closed.